Kommenteeri

 Õhksoojuspumba hooldus

Õhksoojuspump on tõhus ja energiasäästlik lahendus kodu kütmiseks ja jahutamiseks, kuid selle efektiivsuse säilitamiseks on vaja järjepidevat hooldust.

Mida pead teadma, et seade töötaks tõrgeteta

Peamine ülesanne, mida õhksoojuspumba kasutaja peab regulaarselt täitma, on filtrite puhastamine. Ajapikku koguneb filtritele tolmu ja mustust, mis vähendavad seadme töövõimet. Jahutusrežiimis võib tolm muutuda niiskeks, soodustades bakterite kasvu ja halvendades siseruumide õhukvaliteeti. Kui filtrid jäävad pikemaks ajaks puhastamata, võivad need ummistuda ja põhjustada kondensaadi äravooluhäireid, mis omakorda võib viia vee lekkimiseni ja kahjustada kodus olevaid pindu, nagu põrandad ja mööbel.

Halvimal juhul võib õhksoojuspump kaotada oma võime soojust tõhusalt üle kanda, mis toob kaasa seadme ülekuumenemise ja võib tõsiselt kahjustada kompressorit. Puhastamata filtritega töötav seade tarbib rohkem elektrit ja selle soojusvõimsus väheneb märgatavalt.

Filtrite puhastamine on kiire ja lihtne – see võtab vaid paar minutit. Kindlasti tasub lasta paigaldajal näidata, kuidas seda õigesti teha. Kõige mugavam on kasutada tolmuimejat koos pehme harjaga otsikuga. Enamik tänapäeva õhksoojuspumpadest on varustatud automaatikaga, mis tuletab meelde, millal on aeg filtrid puhastada.

Kui tihti tuleb õhksoojuspumba filtreid puhastada?

Filtrite puhastamise sagedus sõltub ruumist, kus seade paikneb. Kui õhksoojuspump asub tolmuses keskkonnas, tuleks seda teha kord nädalas, kuid tavapärastes oludes piisab korra kuus. Lisaks sisemooduli filtritele tuleks aeg-ajalt kontrollida ka välismooduli seisukorda. Oluline on veenduda, et õhu sisselaske- ja väljalaskeavad poleks ummistunud näiteks lehtede või muu prahiga. Samuti tuleks kontrollida, et sulatusvee äravooluavad oleksid vabad ning võimaldaksid vee sujuvat äravoolu.

Põhjalikum hooldus ja spetsialistide sekkumine

Tasub olla tähelepanelik, kui seade töötab ebatavaliselt – näiteks ei anna piisavalt sooja, teeb rohkem müra või tarbib rohkem energiat. Selliste probleemide ilmnemisel on vajalik spetsialisti poole pöördumine. Spetsialist kontrollib seadme töövõimet, peseb sisemooduli filtrid, kontrollib külmaine lekkeid, mõõdab rõhku ja vaatab üle elektriühendused.

Parim aeg õhksoojuspumba hoolduseks on varasügisel, enne küttehooaja algust. Nii väldid talvel ebameeldivaid üllatusi ja tagad, et seade töötab maksimaalse efektiivsusega.

Mida teha, kui õhksoojuspump hakkab ebaefektiivselt töötama?

Kui seade on hooldamata, võib välismoodulisse koguneda jääd, mis viitab võimalikele probleemidele nagu vale külmaine kogus või rõhk, must soojusvaheti, või tuulisesse kohta paigaldatud seade. Samuti võib jää tekkida, kui seadet kasutatakse suure koormusega, näiteks peamise kütteallikana, kuigi see oli mõeldud lisakütteks, või kui ruumi temperatuur on liiga madal. Sellistes olukordades on oluline kutsuda volitatud hooldusspetsialist, kes teostab vajalikud parandused ja hooldustööd.

Korralikult hooldatud õhksoojuspump võib töötada tõrgeteta vähemalt kümme aastat. Kui aga seade on kaua aega kasutuses olnud ja hakkab näitama väsimuse märke, võib osutuda vajalikuks mõne osa väljavahetamine. Tehnika areneb kiiresti, nii et mõnikord on otstarbekam kaaluda uue seadme soetamist, mis vastab tänapäevastele standarditele ja on varustatud kaasaegsete lahendustega.


Lisa kommentaar

Email again: